I-BEAM DECKOVER EQUIPMENT 14K TRAILER
The BDE207 Deckover Equipment Trailer is engineered for operators who need every inch of usable deck space. With a flush, wheel-well-free platform and full-width loading access, it's purpose-built for wide equipment, skid steers, and oversized loads that standard trailers can't accommodate.
| Frame & Suspension | |
| Axles | Dexter E-Z Lube — GAWR 7,000 (2) |
| Frame | 10" × 15 lb I-Beam |
| Cross Members | 3" Channel on 24" centers |
| Coupler | 2 5/16" Adjustable Coupler |
| Jacks | 12K Drop Leg Jack |
| Brakes | Electric Self-Adjusting |
| Tires & Deck | |
| Standard Tires | ST235/80R16 "E" 10 Ply, 8 Lug, 16" Black |
| Upgrade Tires | ST235/85R16 "G" 14 Ply, 8 Lug, 16" Black (+$665) |
| Deck Material | 2" × 10" Oil Treated Lumber |
| Finish | Black Powder Coat |
Limited Lifetime Structural Warranty on frame. Third-party components carry manufacturer warranty.
Ask us anything about our trailers