I-BEAM DECKOVER EQUIPMENT 16K TRAILER
The BDE208 Deckover Equipment Trailer is engineered for operators who need every inch of usable deck space. With a flush, wheel-well-free platform and full-width loading access, it's purpose-built for wide equipment, skid steers, and oversized loads that standard trailers can't accommodate.
| Frame & Suspension | |
| Axles | Dexter Oil Bath — GAWR 8,000 (2) |
| Frame | 10" × 19 lb I-Beam |
| Cross Members | 3" Channel on 24" centers |
| Coupler | 2 5/16" Adjustable Coupler |
| Jacks | 12K Drop Leg Jack |
| Brakes | Electric Self-Adjusting |
| Tires & Deck | |
| Standard Tires | ST215/75R17.5 "J" 18 Ply, 8 Lug, 17.5" Black |
| Upgrade Tires | N/A |
| Deck Material | 2" × 10" Oil Treated Lumber |
| Finish | Black Powder Coat |
Limited Lifetime Structural Warranty on frame. Third-party components carry manufacturer warranty.
Ask us anything about our trailers